Jak wygląda ruletka
Cały stół do gry w ruletkę składa się z dużego koła z numerami oraz z planszy, na której wszyscy gracze obstawiają swoje zakłady. W amerykańskiej wersji ruletki stół jest trochę mniejszy i dlatego całą grę może obsługiwać tylko jeden krupier – we francuskiej wersji przy stole siedzi aż trzech krupierów (zgodnie ze starą tradycją, francuską ruletkę w kasynach mogą obsługiwać wyłącznie krupierzy mężczyźni). Koło ruletki najczęściej jest wykonane z brązowego drewna, a pośrodku koła znajduje się cienka rączka z czterema ramionami.
Wokół koła biegną dwa okręgi. Jeden to pola z numerami, drugi to przegródki na kuleczkę. Oba te okręgi są podzielone na 37 albo 38 przegródek dokładnie tych samych rozmiarów. W górnym kręgu każda przegródka ma swój numer – są to liczby od 1 do 36 oraz 0 (dwa 00 w ruletce amerykańskiej). Poza tym, że przegródki mają przyporządkowany numer, to jeszcze są naprzemiennie pomalowane na czerwony albo czarny kolor.
Wyjątkiem są zera, które zawsze zaznacza się kolorem zielonym. Tuż pod okręgiem z numerami znajduje się okrąg z przegródkami – każda z przegródek odpowiada konkretnemu numerowi. Gdy krupier puszcza w ruch koło ruletki, kuleczka kręci się w przeciwną stronę. Kiedy wpadnie do przegródki, krupier podaje zwycięski numer i gra jest zakończona. Obok koła z ruletką mieści się duża plansza do robienia zakładów.
Plansza podzielona jest na trzy kolumny po 12 numerów, oprócz tego jest jeszcze kilka dodatkowych pól do obstawiania innych zakładów, na przykład na liczby parzyste/nieparzyste, kolory, tuziny. Przy obstawianiu zakładów w ruletce trzeba wziąć pod uwagę to, że ustawianie żetonów na polu a ustawianie żetonów na liniach to dwa zupełnie inne rodzaje zakładów. W razie wątpliwości zawsze można zapytać krupiera o dany zakład – w wersji internetowej po ustawieniu żetonów w wybranym miejscu automatycznie podświetlają się wszystkie numery biorące udział w danym zakładzie.